Kik Boks

TRENINZI KIK BOKSA –  MOŽETE TRENIRATI REKREATIVNO U GRUPI, INDIVIDUALNO ILI U MANJIM GRUPAMA ( 2-5 ČLANA ).

 

MOŽETE NAM SE PRIDRUŽITI DA ZAJEDNO TRENIRAMO KIK BOKS U PROSTORIJAMA ZEMUNSKE GIMNAZIJE, U GRADSKOM PARKU U ZEMUNU KAO I U BLOKU 38. NA NOVOM BEOGRADU. 

 

TRENINGE VODE DIPLOMIRANI TRENERI BOKSA (ALBA 1-JEDNA ZVEZDICA) I DOKTORI NAUKA IZ BOKSA I KIK BOKSA.

RAZVOJ I DEFINICIJA DISCIPLINA KIK-BOKSA

 

Naziv kik-boks osmislio je japanski promoter boksa, Osamu Noguči, kao varijantu Muay tayu i Karatea. 1966. godine Osama Noguči organizovao je prvo kik boks takmičenje u Osaki. Početkom sedamdesetih godina prošlog veka, termin „Kik boks“ prihvatili su u SAD. Nakon velike ekspanzije istočnjačkih borilačkih veština i sportova tokom šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka, u nekim krugovima vrhunskih američkih karatista javila se potreba za stvaranjem nekog novog sporta, u kome bi pravila borbe bila mnogo slobodnija i bliža realnosti. Američki karatisti, koji su učestvovali na velikim domaćim i međunarodnim turnirima, veoma često su se susretali sa borcima koji su imali različite stilove,  pa se tokom borbi događao veliki broj ozbiljnih povreda  usled nekontrolisanih udaraca.

Da bi se izbegao  veći broj povreda koji je nastajao u toku sportske borbe, tražila su se rešenja maksimalne zaštite boraca. Veliku revoluciju u ovoj oblasti napravio je koreanski trener Taekwon-Doa (olimpijski borilački sport, sličan karateu) Jhoon Rhee, koji je napravio veoma laganu sunđerastu zaštitnu opremu, sastavljenu od rukavica, koje su za razliku od bokserskih imale otvorene prste, da bi sa omogućilo hvatanje protivnika, papuče za stopala koje su imale istu ulogu kao i rukavice, te zaštitnu  kacigu.

Nova oprema, kao i mnogo slobodnija pravila borbe, stvorila su jedan novi sport, koji je bio realniji od dotadašnjeg karatea.

Kod jednog broja takmičara stvara se ideja o daljem razvoju tog sporta. Nezadovoljni velikim brojem nepravilnih sudskih odluka, kada su se pobede veoma često proglašavale na osnovu subjektivne procene sudije, pronalazila se mogućnost da se, kao i u boksu, realno mogu proceniti efekti  udaraca u sportskoj borbi.

Jedan od onih koji su podržali ideju punog kontakta bio je i menadžer Majk Anderson, koji je okupio tada najbolje američke karate borce u Point karateu, pridobivši ih da se oprobaju u novom sportu, pod imenom Full Kontakt (označava puni kontakt, što je bila njegova osnovna karakteristika). Majk Anderson, 14.09.1974. godine, u dvorani Sports Arena u Los Anđelesu, organizuje prvo profesionalno prvenstvo u Ful-kontakt-u. Sa bračnim parom Don i Judy Quin osniva profesionalnu federaciju pod imenom PKA (Professional Karate Association).

Veoma brzo, Full kontakt se širi i u Evropi (Georg Brukner, Dominiqe Valera…). Prva takmičenja radila su se u nepraktičnoj  opremi (rukavice sa prstima, kaciga sa štitnikom za nos, bez obeleženog ringa…), ali kasnije (takodje i danas), koriste se bokserske rukavice, štitnici za potkolenice, papuče, bokserski ring….Ekspanzija Full kontakta skrenula je pažnju na njemu slične sportove, kao  Muay Thai i Kik boksing. Ova dva sporta imaju još nekoliko dodatnih udaraca koji su u Full kontaktu zabranjeni. Jedan od udaraca je niski nožni udarac – „Low kick“.

Kombinacijom Full kontakta – Thai boxinga i Kick boxinga nastala je disciplina u kojoj su dozvoljeni nožni udarci (osim udaraca laktovima i kolenima). Formirana je Svetska amaterska federacija WAKO („World Association Of Kick Boxing Organizations“), koja je u svoja takmičenja punog kontakta uvrstila dve discipline i: Full kontakt – bez niskih nožnih udaraca i Low Kick – disciplina sa dozvoljenim niskim nožnim udarcima. Prvo zvanično amatersko takmičenje u disciplini Low Kick bilo je svetsko prvenstvo 1991. godine , održano u Parizu.

Osnovni cilj sportske borbe u kik-boksu je nadvladati protivnika boljom tehnikom, brzinom i snagom udaraca, uz maksimalnu sigurnost, toleranciju, poštenje i čast. Kik-boks kao borilački sport na početku svog razvoja se vežbao uglavnom u zemljama zapadne hemisfere, ali u poslednje dve decenije vežba se sve više i u zemljama Evrope.

Sva domaća i međunarodna takmičenja se organizuju prema propozicijama WAKO,  koja predviđa čak pet disciplina:

  1. Semi kontakt (polu kontakt)
  2. Lajt kontakt (blagi kontakt)
  3. Full kontakt (puni kontakt)
  4. Low kick (niski nožni udarci)
  5. K-1 (upotreba kolena).

 

Semi kontakt je najblaža disciplina u standardnom kik-boksu.

Borba se odvija na tatami strunjačama (borilište 8 x 8 metara). Rukavice su otvorene (sa slobodnim prstima). Svi udarci su kontrolisani sa blagim kontaktom, dok se puni udarci sankcionišu opomenom ili diskvalifikacijom. Osamdesetih godina u Srbiji  je organizovano nekoliko prvenstava u Semi kontaktu. Ova disciplina nije naišla na veći odziv, ni kod takmičara, ni kod publike.

Lajt kontakt je prelaz od semi kontakta ka ful kontaktu.

Snažni udarci su zabranjeni. Pogodan je za mlađe početnike i osobe ženskog pola. Zaštitna oprema i  rukavice su iste kao i u ful kontaktu i low kicku. Od 1997. godine u Srbiji se trenira i održavaju takmičenja u k – 1, koji je veoma sličan Ful kontaktu i Tajlandskom boksu, ali grublji od Low kika.

Full kontakt je oficijelno nastao 1974. godine.

To je jedna od sedam disciplina kik- boksa. Borba se odvija u ringu (8 x 8 metara). Koriste se bokserske rukavice, zaštitna guma, zaštita za genitalije…

Low kick

je disciplina nastala kombinacijom savatea, francuskog boksa, full kontakta i  mauy taya. Oprema je ista kao i kod full kontakta.

K-1 je najmlađa disciplina kik-boksa u kojoj je dozvoljena upotreba kolena.

Zbog svoje atraktivnosti dobija sve više na popularnosti i postaje jedna od vodećih disciplina.

 

Osim navedenih, postoje još dve discipline kik-boksa koje su više primenljive kao rekreativne, nego takmičarske aktivnosti. U njima se odvija specifičan oblik borbe protiv jednog ili više zamišljenih protivnika, sa ili bez upotrebe specifičnog sportsko-borilačkog oružja. To su discipline: muzičke forme (slične katama u karateu ili tae-kwon-dou, s tim što se izvode uz muziku) i aero kik boks (aerobik zasnovan na primeni pokreta iz kik-boksa).

 

KIK BOKS ZA ŽENE

 

Zašto je sve veće interesovanje žena za kik-boks?

 

Zbog toga, žene su tek od skoro počele da se zanimaju za kik boks, zbog mnogih prednosti koje sa sobom donosi, kao što su povećana snaga i kondicija, koja sa sobom nosi i povećano samopouzdanje kroz učenje samoodbrane i rad sa ljudima. Zatim, pomaže toniranju celog cela, od ruku, zategnutih nogu i mišića zadnjice, pomaže da se brzo izgube suvišni kilogrami.

   

 

Kik-boks je uglavnom fokusiran na rad sa nogama, kao što su čučanje, šutiranje, skakanje i tako dalje. To znači da su vam noge uključeni u sve vrste pokreta u ovoj veštini, a to znači da se razvija i eksplozivnost i fleksibilnost tela.