TRENINZI BOKSA – MOŽETE TRENIRATI REKREATIVNO U GRUPI, INDIVIDUALNO ILI U MANJIM GRUPAMA ( 2-5 ČLANA ).
MOŽETE NAM SE PRIDRUŽITI DA ZAJEDNO TRENIRAMO BOKS U PROSTORIJAMA ZEMUNSKE GIMNAZIJE, U GRADSKOM PARKU U ZEMUNU KAO I U BLOKU 38. NA NOVOM BEOGRADU.
TRENINGE VODE DIPLOMIRANI TRENERI BOKSA (ALBA 1-JEDNA ZVEZDICA) I DOKTORI NAUKA IZ BOKSA I KIK BOKSA.
Istorija boksa
Na pitanje gde i kada se boks prvi put pojavljuje nije moguće najtačnije odgovoriti. Negde iz dalekih vekova, davno pre naše ere, sačuvani su crteži koji poka-zuju, naravno sasvim primitivno, borbe pesnicama dva čoveka. U tom pogledu naročito je značajno otkriće vaze, koja datira iz vremena starog Egipatskog carstva, 3000 do 2000 godina pre naše ere, na kojoj su nacrtana dva čoveka u stavu boksera. Muzej u Bagdadu čuva reljef sa motivima boksa star oko 3000 god. Slični dokumenti, crteži po pećinama i posudju, reljefi, skulpture i sl, otkriveni su u Egiptu, Grčkoj, Etruriji, Rimu itd.
U Evropu, boks je došao iz Egipta ili doline Eufrata. Kao oblik borbe prvi put se pojavio na Kritu, a zatim na Peloponezu u Mikeni.U Atini već u V veku pre naše ere, duhovno vaspitanje odvojeno je od vojnog, ali je boks bio sastavni deo obuke u poluvojnim školama, u kojima su kao i u gimnazijama, gde su postojale posebne prostorije za vežbanje, učesnici vežbali nagi.Razvoj boksa vezan je i za drevne olimpijske igre.U program Olimpijskih igara pesničenje se nalazi još od 648. godine pre naše ere. Uvreženo je mišljenje da je boks preko Grčke prodro u Rim, a odavde, preko osvajačkih vojnih pohoda legionara, po Evropi proširio se sve do Britanskih ostrva. Pretpostavlja se da su rimski legionari u osvajačkim pohodima boks preneli u Englesku.
Prvi poznati meč, u Engleskoj održao se Januara 1681. i o njemu je sačuvana beleška u listu „Protestant merkuri“. Stvarnu korenitu i za boks kao sport epohalnu reformu 1865. godine izvršio je Džin Šolto Daglas markiz od Kvinsberija (1844 – 1900), Osnovni propisi njegovih pravila sažeti su u šesnaest tačaka i danas predstavljaju temelj profesionalnog i amaterskog bokserskog zakonodavstva u svetu i nazivaju se “ The Marquess of Queensberry” pravila.
Boks u Srbiji
Na našem području na prve pomene boksa nailazimo dosta rano. Veliki entuziasta i najveći propagator spotra u Madjarskoj, velikoposednik Nadj Budafai Lajoš (1860 – 1946) na svom imanju na Paliću, u više sportskih grana organizovao je takmičenja za koje je podigao i potrebne objekte, stvarajući od Palića najjači sportski centar na području tadašnje Madjarske. U to isto vreme na Cetinju, slovenac Vilijam Kukec, vodi kurs „pesničenja“ sa deset polaznika što je prvi pomen boksa u Crnoj Gori.
Prvo zvanično spominjanje bokserskog sporta u Srbiji nailazimo 18. Marta 1904 na sednici Beogradskog Sokola, kada je i prihvaćen predlog tadašnjeg artiljerijskog kapetana Dragutina Nikolajevića, nastavnika borenja u Vojnoj akademiji, koji se školovao u vojnim školama u Francuskoj, da „obuči boksiranju dva člana Sokola“. U svakom slučaju vredno je istaći da se na našem tlu boksovalo u vreme kada je takoreći u celoj Evropi (sem Engleske i Francuske) ovaj sport zabranjivan i proganjan.