Mleko
Svi mi volimo mlečne proizvode, a da li oni vole nas? Vekovima mlečni proizvodi se u našoj ishrani, od mleka, jogurta, sireva, puter, pavlake, kefir, itd. Konzumiramo ih svakodnevno tokom cele godine. Najviše konzumiramo za doručak uz kafu, peciva i sendviče, kao i dodatke uz pahuljice, a i za večeru, i obavezno nam je glavno da popijemo čašu mleka pred spavanje, jer nam tako kažu ’’ stričnjaci ’’. Mlečna industrija se razivala velikom brzinom, gotovo preko noći.
Proizvodnja mleka
U 2016. godini proizvedeno je 816 miliona tona mleka u celome svetu. Kvalitet mleka je opao drastično samim tim i njegova nutritivna vrednost. U poslednjoj deceniji mleko i mlečni proizvodi su jedan od glavnih razloga zasto sve više ljudi,a posebno deca oboljevaju od osteoporoze, dijebetes tipa 1,raka kostiju, visokog pritiska, holesterola, itd…
U prošlom veku mleko se konzumiralo zbog ukusa, a najviše zbog toga što je ‘’zdravo’’, tj. ima kalcijuma, ojačava kosti… ali kako je vreme prolazilo populacija je sve više počela da oboljeva od osteoporoze, raka kostiju u dijabetesa , i nikome nije bilo jasno zbog čega je tako. Zašto npr. Filipini u 1970, 1980 su imali najmanju stopu smrtnosti, kao i Japan, Kina. Istrazivanja su sprovedena i došlo je do zaključka da je to zbog ishrane namirnica životinjskog porekla ( u ovom slučaju mleka ). Mleko je bogato proteinima i mastima, ali nije sve tako belo.
Mleko i činjenice
1. Glavni protein u mleko je Kazein
2. Mleko ima kiselinsku ph vrednost
3. Obrano mleko nije tako dobro kao što se priča
4. I nakon pasterizacije ima bakterija u mleku
5. Konzumirate mleko konzumirate i antibiotike i hormone
1. Kazein
– Mleko se sastoji od kazeina. Kazein je protein koji povećava rizk od raka. U prošloj deceniji je izvršeno testiranje nad pacovima koji boluju od raka. Bilo je dve grupe. Grupi kojoj je data količina kazeina od 5 % nije bilo napretka raka jetre, a drugoj grupi je data količina od 20% kazeina i bilo je napretka raka jetre tokom 12 nedelja. Nakon toga su pacovima smanjivali i pojačavali doze između 5% i 20% tokom 12 nedelja, i svaki put kada bi pojačali videlo se napredak raka, a kada bi smanjili napretka nije bilo. U kravljem mleku ima 300% više kazeina nego u mleku čoveka ( majke). Konzumiranjem tolike količine kazeina dolazi do problema u disajnim putevima. Kada se disajni putevi zatvore , telo slab i dolazi do oboljenja sinusa, astma, bronhitis, ucestalo curenje nosa, kao i alergija od mlečnih proizvoda.
2.pH vrednost
– Mleko ima kiselinsku pH vrednost. Kada kozumirate mleko vaše telo ima receptore koji prepoznaju i odmah neutrališu kiselinu u telu tako što se iz kostuju oslobađa kalcijum i neutrališe kiselinu. Naše kosti svakim žrtvovanjem postaju poroznija i krhka i tako dolazi do raka kostiju i osteoporoze i drugih bolesti .
3. Obrano mleko
– Kada kozumirate punomasno mleko ono preovladava mastima i postoji rizik od holesterola i bolesti srca, a kada se ta mast izbaci tj. konzumirate obrano mleko dolazi do preovladavanja proteina , sto sam objasnio u tački 1.
4. Bakterije
– Pasterizacija mleka ubije većinu bakterija, ali ipak veoma mali procenat bakterija preživi. Mlečni proizvodi su hrana koja sadrži bakterije kao salmonela, stafilokoke, listeria, Ecoli 01573.
5. Hormoni i antibiotici
– Da bi se proizvela ogromne količine mlečnih proizvoda, kravama na dnevnoj bazi ubrizgavaju injekciju hormona rasta ( rbGH ). Ovaj hormon drastično povećava proizvodnju mleka , ali ujedno i povećava i rast insulina kao rastući faktor 1, koji se pokazao da pospešuje rast ćelija raka.
– Velike količine antibiotika koje se daju stoci, mogu dovesti do povećanja problema do otpornosti od antibiotika kod bakterija.
Da konzumirate organske mlečne proizode koje dolaze sa sela gde seljaci proizvode opet je bolje, ali i dalje unoste proizvod koji ne odgovara čovekovom telu.
Čovek je jedino biće na zemlji koje konzumira mleko druge vrste posle dojenja!
– Najbolja zamena za mleko je ekstrakt od badema, pirinča, soje, kokosa. Te vrste imaju bolju nutritivnu vrednost, zdravija su i ne sadrže holeterol, i hormone, sadrže vitamine i mineralne materije, kao i ugljene- hidrate, proteine i masti.
Nemanja Ljubisavljević
Trener i Savetnik za ishranu