Odlučio sam se za ovu temu jer i sam imam Hasimoto. To je putovanje dugo 12 godina i tokom tog perioda ja sam menjao ishranu i došao sam do jedne dobre kombinacije i osmislio sam program ishrane.
Hormoni štitaste žlezde
Štitasta žlezda je jedna od glavnih žlezda koja proizvodi hormone koji utiču na ostatak organizma. To su T4, T3, TSH, FT4, a tu je i Kalcitotnin, Tireotropin. Utice na metabolizam ćelija, sintezu masti, proteina, lucenje insulina, takođe na ugljene – hidrate, na digestivni sistem, na kosti i zglobove kao i na seksualnu funkciju tj. (polne žlezde) i još mnogo toga…
Neću ulaziti u dublju tematiku jer nisam doktor, ali sa moje stručne strane kao Profesionalni Kuvar, Food Specialist i Trener sa iskustvom od 10 godina i rada u 7 zemalja, sa raznim klijentima, sportistima, rad u hotelima visoke kategorije, sportske akademije, sportskih klubova, kao i sa stručnjacima u iz oblasti ishrane, gastronomija i sporta. Naučio sam kako okolina utiče na hranu i kako ona utiče na naš organizam.
Početak ishrane
Početak je uvek težak, bilo da se radi o poslu, ishrani ili nečem trećem. Period adaptacije konkretno kod ishrane zavisi od individualca. Svaki čovek je jedinka za sebe. Pravilnim pristupom i disciplinom možete poboljšati svoj organizam i telo.
Navešću neke od namirnica koje dobro potstiču rada štitaste žlezde i samim tim i celog organizma, ali ( to ne znaci da svakome odgovaraju)
Namirnice
– Organsko meso govedine
– Organsko meso piletine
– Organsko kozije mleko
– Organski kefir
– Organska jaja
– Supa od kostiju ( goveđe, pileće, riblje)
– Riba iz prirodnog staništa ( morska)
– Morske alge
Biljke
– Korijander
– Peršun
– Turmerik
– Ashwagandha
– Žin – seng
– Radiola
– Divlji Bosiljak
– Šizandra
– Lavanda
– Tamjan
Medicinske Pečurke
– Reishi pečurke
– Šitake
– Cordyceps
– Lavanija
Probiotici
– Probiotik suplementi
– Kiseli kupus
– Turšija
– Klombuha
– Fermentisane namirnice
Vitamini i Minerali
-Vitamini B kompleksa
– Vitamin D
– Selen
– Jod
Goitrogeni
Namirnice koje sadrže Giotrogene
– Goitrogeni su supstance koje se nalaze u hrani. Te supstance loše utiču na štitastu žlezdu, posebno ako osoba ima Hashimoto. Goitrogeni sprečavaju enzime štitaste žlezde koji se zove peroksidaza da dodaje jod, a čak i utiču na povišenu proizvodnju antitela koje uništavaju žlezdu…
– Kupus, karfiol, brokoli, kineski kupus, bokčoj, seme slačice, senf, rotkvice, bademi, indijski orah, pinjoli, orasi, spanać, kelj, soja i proizvodi od soje, proizvodi od brašna (gluten), jagode, prokelj, breskve, kikiriki, slatki krompir, crveno vino, bobicasto voće, zeleni čaj…
Zaključak
Kao i kod svake ishrane treba imati prvenstveno cilj. Morate imati disciplinu i želju da preduzmete neophodne korake da bi vaše zdravlje bilo bolje.
Nemanja Ljubisavljević
Trener i Savetnik za ishranu